trochę jazz-jantaru na wieczór? 

SAMUEL BLASER QUARTET (CH / US) / Spring Rain (A Tribute To Jimmy Giuffre) / All That Jazz / polska premiera

Samuel Blaster – trombone / Russ Lossing – keys / Masatoshi Kamaguchi – bass / Gerry Hemingway – drums

Muzyczna działalność Jimmy’ego Giuffre nigdy nie przyniosła mu sukcesu komercyjnego, niemniej dzięki unikalnej grze na klarnecie i saksofonie otworzył nowe możliwości wolnej improwizacji dla kolejnych pokoleń. Projekt Spring Rain narodził się z tej inspiracji, ale według Raula da Gamy z serwisu JazzdaGama jest to przedsięwzięcie niepodobne do żadnych dotychczasowych: w tej chwili zdaje się, że nie ma nikogo – i mam na myśli absolutnie nikogo – kto miałby lepsze kwalifikacje do składania hołdu Jimmy’emu Giuffre niż Samuel Blaser. Puzonista oddaje cześć pod ołtarzem kreatywności, podobnie jak Giuffre przez całe swoje życie. […] „Spring Rain“ to uderzająco eksperymentalne dzieło na kwartet. To album spragniony pomysłów i zmian estetycznych, które Blaser osiągnąć, przenosząc płynne brzmienie klarnetu Giuffrego na puzon. Pomimo trudnego zadania, Samuel Blaser stworzył album, który jest po prostu wspaniały.

Szwajcarski muzyk jeszcze w 2007 roku, kiedy debiutował jako lider, wyraźnie pozostawał pod wpływem hard bopu, ale wraz z kolejnymi doświadczeniami w nowych składach i kolejnymi wydawnictwami coraz silniejsza stawała się w nim pasja do free jazzu. Rozmach improwizacyjnych umiejętności Blasera to efekt mistrzowskiego opanowania instrumentu, a także wyczucia przy doborze muzyków. Kwartet występujący pod jego nazwiskiem ma z założenia podejmować próbę poszerzenia zakresu znaczeniowego jazzu, próbę znalezienia dla niego nowej ścieżki w drugim stuleciu swojego istnienia. Może się wydawać, że tak wysoko zawieszona poprzeczka jest nie do przeskoczenia, ale Adrian Pallant z „London Jazz News“ zdaje się dawać wiarę tym zapowiedziom: intencja Samuela Blasera, aby poprzez „Spring Rain“ pokazać, że puzon może być melodyjny i może mieć wiele form ekspresji jest pięknie realizowana w tym obdarzonym wyobraźnią, myślącym naprzód wydawnictwie.
Spring Rain zrodziło się jednak nie z jednej wizji, lecz ze zderzenia pomysłów czterech indywidualistów. Styl Russa Lossinga sprawia, że od pierwszych dźwięków staje się rozpoznawalny, wyraźnie przejawia fascynacje nową muzyką, a jedną z jego charakterystycznych zdolności jest granie nie tylko za pomocą pianina, lecz również przy użyciu ciszy.

Perkusista Gerald Cleaver jest natomiast doskonale znany stałym bywalcom Jazz Jantar – w maju wystąpił w Klubie Żak u boku Tomasza Stańki jako członek jego nowojorskiego zespołu. Być może to właśnie różnice pomiędzy tymi czterema wirtuozami przyczyniły się do sukcesu albumu, o którym Aldo del Noce z „Jazz Convention“ napisał: muszę przyznać, że jest to jedno z najbardziej ekscytujących i sensownych wydawnictw ostatnich czasów.

Połączenie pasji do eksperymentalnej muzyki tworzonej na przestrzeni kilku dekad najlepiej sprawdza się jednak wówczas, gdy publiczność może bezpośrednio uczestniczyć w procesie improwizacji. Koncert Samuel Blaser Quartet będzie w związku z tym gratką dla zwolenników free jazzu.

LINKI:
www: http://samuelblaser.com
Facebook: https://www.facebook.com/samuel.blaser?fref=ts
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=samuel+blaser

MARK TURNER QUARTET (USA) / Lathe Of Heaven / All That Jazz / polska premiera

Mark Turner – tenor sax / Avishai Cohen – trumpet / Joe Martin – bass / Obed Calvaire – drums

Turner, saksofonista o skrystalizowanym, konsekwentnym stylu, grający chłodny, precyzyjnie kalkulowany jazz, z wyraźnymi inspiracjami twórczością Johna Coltrane’a. (jazzarium.pl)

Z kolei Mateusz Magierowski w jazzpress.pl pisał: gdyby wziąć pod uwagę liczbę krążków, które trafiły w roku bieżącym (2014) na sklepowe półki, a w których nagraniu brał udział ten sam muzyk, Mark Turner byłby z pewnością – biorąc pod uwagę kwiat amerykańskich jazzmanów – w ścisłej czołówce (…) Sytuacja ta nie powinna jednak wywoływać żadnego zdziwienia, bo saksofonista ma wśród swoich kolegów status jednego z najsolidniejszych sidemanów – tak jak Craig Taborn rozchwytywany jest na scenie free/improv, tak Turner cieszy się relatywnie sporą popularnością wśród czołówki współczesnych „mainstreamowców”.

W Gdańsku Markowi Turnerowi towarzyszyć będą: Joe Martin, o którym redakcja portalu „All About Jazz” napisała: jest jednym z najbardziej rozchwytywanych basistów na współczesnej scenie jazzowej Nowego Jorku. Znany z ciepłego, przyjemnego dla ucha brzmienia, harmonicznej elastyczności i lirycznych solówek; Obed Calvaire, młody perkusista mający na swoim koncie współpracę między innymi z Wyntonem Marsalisem czy Joshuą Redmanem oraz trębacz Avishai Cohen, nowojorski muzyk izraelskiego pochodzenia, zdobywca trzeciego miejsca w prestiżowym konkursie Theloniousa Monka w 1997 roku.

Lathe of Heaven (wydany w 2014 roku) – ich pierwszy i jak dotąd jedyny wspólny album (w nagraniu płyty uczestniczył perkusista Markus Gilmore, znany jazzjantarowej publiczności z koncertów Vijay Iyer Trio) – zyskał przychylność wielu recenzentów na całym globie. Jonathan Carvell z „London Jazz News” podsumował swoją recenzję słowami: to mistrzowska klasa w melodii oraz opanowaniu, rozwija się powoli i ostrożnie, nic nie zostaje zmarnowane – nie ma puszenia się. To wirtuozerski, osobisty i poruszający album, który ujawnia głębsze poziomy znaczenia przy każdym kolejnym przesłuchaniu.

LINKI:
www: http://markturnerjazz.com
Facebook: https://www.facebook.com/Mark-Turner-Jazz-225978557561504/
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=mark+turner

——

Wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/836628633117907/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *