największy koncert tegorocznego Festiwalu Jazz Jantar.

JAMES FARM (USA) / All That Jazz / gdańska premiera

Joshua Redman – saxophones / Aaron Parks – piano / Matt Penman – double bass / Eric Harland – drums

Wraz ze swoim debiutem z 2011 roku utalentowany amerykański kolektyw James Farm stworzył atrakcyjną formułę: płynne solówki w duchu współczesnego bopu nałożone na kojarzące się z popem melodie, ballady country oraz mutacje europejskiego folku, całość zasilana przez rasową sekcję rytmiczną, w skład której wchodzą perkusista Eric Harland i basista Matt Penman, z gwiazdą saksofonu Joshuą Redmanem na czele, a także z młodym pianistą Aaronem Parksem – tymi słowami John Fordham z „The Guardian“ pokrótce opisał esencję amerykańskiego kwartetu, który jesienią wystąpi w Trójmieście po raz pierwszy.

James Farm powstało jako projekt koncertowy, a jego pierwszą publicznością byli uczestnicy festiwalu Montreal Jazz w 2009 roku. Występ ten miał być zaskoczeniem, próbą ukazania przyszłości jazzu jako międzygatunkowego tygla, a sami muzycy opisali swój pomysł słowami: tworzenie nowych muzycznych połączeń dla czasów, w których żyjemy, a także tworzenie nowych bitów dla tego, co obecnie nas otacza. Pierwsze szkice kompozycji i improwizacje dojrzewały przez niemal rok, krystalizowały się zarówno w sali prób, jak i podczas tras koncertowych. Po tak długich przygotowaniach grupie wystarczyły zaledwie cztery dni, aby zarejestrować debiutancki album, o którym John Kelman z „All About Jazz“ napisał: niezależnie, czy jest to niepokojące, prowadzone przez arpeggio, ale ostatecznie hałaśliwe Coax Penmana; polirytmiczne, noszące bliskowschodni odcień Chronos Parksa albo początkowe wolne, ale później przyśpieszające Star Crossed Redmana, interakcja zachodzi na poziomie mitochondrialnym z dbałością o melodię i piosenkę, nawet jeżeli kontekst jest większym wyzwaniem.

Najbarwniejszy opis twórczości James Farm sporządził jednak Richard Scheinin z Mercury News: Są tu hip-hopowe, rockowe i północnoafrykańskie bity, transowe tekstury podobne do Radiohead i klasyczne motywy, a jednak w jakiś sposób ten akustyczny kwartet nie porzuca post-Milesowej-Coltrane’owej postawy zaraźliwie interaktywnego zespołu jazzowego wraz z małymi eksplozjami zdarzającymi się z nanosekundy na nanosekundę. Grupa powołana przez cztery silne indywidualności mogłaby wydawać się skazana na klęskę, ale jej założyciele uczynili z różnic swoją największą siłę. Odmienne inspiracje i doświadczenia pozwoliły na wykreowanie niemożliwego do podrobienia stylu przy jednoczesnym zachowaniu cech charakterystycznych każdego z muzyków.

Najbardziej rozpoznawalną postacią w składzie jest Joshua Redman, który od 1991 roku – kiedy zwyciężył w Thelonious Monk International Jazz Saxophone Competition – zarejestrował szereg wysoko ocenianych przez krytyków albumów wraz z między innymi Chickiem Coreą czy Bradem Mehldau, a w ostatnim czasie współpracował z awangardowym tercetem The Bad Plus. David E. Thigpen z magazynu „Time” opisał styl Redmana słowami: minęło wiele czasu odkąd jazz wytworzył równie odważnie improwizującego i dojrzałego w sensie melodycznym saksofonistę. Pozostali współzałożyciele James Farm działają na scenie jazzowej krócej, lecz z nie mniejszymi sukcesami. Kontrabasista Matt Penman ma na koncie udział w nagraniach do ponad stu albumów; pianista Aaron Parks współpracuje nie tylko z muzykami, lecz również z reżyserem Spike’iem Lee; z kolei perkusistę Erica Harlanda publiczność Jazz Jantar miała okazję zobaczyć podczas majowego koncertu Prism Dave’a Hollanda.

To bezwzględnie profesjonalni muzycy u szczytu formy – napisał David Miller z All About Jazz po jednym z koncertów James Farm. Można mieć pewność, że występ w Gdańsku będzie równie zachwycający.

LINKI:
www – http://www.jamesfarmmusic.com
Facebook – https://www.facebook.com/JamesFarmMusic/
YouTube – https://www.youtube.com/user/JamesFarmMusic
Twitter – https://twitter.com/jamesfarmmusic

Wydarzenie na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/1482189432080431/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *