Lekcja 4 jest lekcją jazzu prawie lokalnego. Prawie, bo trójmiejski Sławek Jaskułke zagra solo, ale już trójmiejski Maciej Grzywacz zagra z trójką panów ze Skandynawii. Stąd prawie. Tak więc oba koncerty, które odbędą się 9 listopada, łączy słowo Trójmiasto. Oba wydarzenia połączy także słowo premiera. Sławek Jaskułke zagra swój nowy album, pt. ‘Sea’, a Maciej Grzywacz zagra w nowym składzie z wybitnymi osobowościami skandynawskiej sceny jazzowej, tworząc nowy projekt o nazwie PDSN Quartet. Na tym koniec podobieństw i zbieżności, które będą miały miejsce tego wieczoru. Różnice zaczynają się od instrumentów, a aby odkryć ich więcej, zapraszam do linków poniżej i do Klubu Żak w niedzielny, listopadowy wieczór. 

SŁAWEK JASKUŁKE
www – http://jaskulke.com.pl
Facebook – https://www.facebook.com/SlawekJaskulke
Spotify – Sławek Jaskułke
YouTube – https://www.youtube.com/watch?v=n40-NHA9VTI&list=PL7zp4nZt84Xx8YkjIlgO7KbPYjWgVuSNM

MACIEJ GRZYWACZ
Facebook – https://www.facebook.com/maciejgrzywaczguitar?fref=ts
YouTube – https://www.youtube.com/results?search_query=maciej+grzywacz

Materiały ze strony jazzjantar.pl:

Sławek Jaskułke, świetny pianista wywodzący się z Trójmiasta, uważany za jeden z najoryginalniejszych talentów polskiego jazzu jesienią wydaje swoją solową płytę, zatytułowaną – jakżeby inaczej – Sea. Jak sam mówi: próbowałem stworzyć muzykę ilustracyjną, muzykę chwili, taki plastyczny obraz morza. Chodziło bardziej o uchwycenie nastroju, płynności i odcieni morza, niż o dosłowną ilustrację muzyczną. To jest morze bardziej w odczuwaniu niż w czystej interpretacji lub inaczej mówiąc to wpływ morza na moją muzykę, czego efektem jest ta płyta. 

Jego koncert, obok koncertu zespołu Macieja Grzywacza, specjalnie utworzonego dla Festiwalu Jazz Jantar będzie najważniejszą premierą tegorocznej edycji festiwalu. My na pewno wyczekujemy go z niecierpliwością i ogromnym zaciekawieniem.

Sam o sobie, w wywiadzie udzielonym Agnieszce Polkowskiej z „Prestiż Trójmiasto” mówi tak: „ja w ogóle nie jestem romantykiem. Lubię piękno, subtelność, melodyjność i ciszę ale bez nadmiernego romantyzowania. Jestem zdeklarowanym fanem prostoty i kierunek artystyczny, który obrałem jest nakierunkowany na prostotę. Oczywiście nie w każdym aspekcie, ale przynajmniej w kontekście moich ostatnich działań solowych. (…)

Mam takie wrażenie, że tak naprawdę rynek muzyczny nie potrzebuje takich ludzi jak ja. Staram się wnosić do tego świata coś pożytecznego i ciekawego, ale to czy jestem, czy mnie tam nie ma, wydaje mi się bez znaczenia. Świat idzie dalej ze mną czy beze mnie. Nie widzę jednak w tym jakiś powodów do zmartwień. Płytę „Moments” nagrałem bardzo szybko, bo chciałem zdążyć przed narodzinami córki tak, by mogła sobie posłuchać muzyki będąc jeszcze w brzuchu mamy. (…) 

Właściwie odkąd skończyłem 8 lat mam w sobie potrzebę tworzenia muzyki i to nadal we mnie jest. Nie wiem czy to się kiedyś skończy. Wielcy kompozytorzy boją się kryzysu twórczego, który w pewnym sensie jest naturalny. Ja też się tego trochę obawiam, ale na szczęście komponowanie nie jest moją jedyną muzyczną gałęzią. Jak nadejdzie kryzys twórczy to będę pracował nad swoim warsztatem jako instrumentalisty. Generalnie nie mam problemu z tym co będę robił dalej. 

Sławek Jaskułke, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej ma za sobą występy na największych scenach świata, między innymi: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Symphony Hall w Chicago, czy International Performing Arts Center w Moskwie. W lipcu 2012 roku wystąpił solo w słynnych Ogrodach Luksemburskich w Paryżu. Brał udział w największych światowych festiwalach: North Sea Jazz Festival, Berlin Jazz Fest, Red Sea Jazz Festival, Padova Jazz Festival. Koncertował w ponad trzydziestu krajach i na niemal wszystkich kontynentach świata. W 2006 roku reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hong Kongu, co zaowocowało wydaniem solowej płyty Jaskułke – Hong Kong.

Kompozytor muzyki do spektaklu Trash Story w reżyserii Eweliny Pietrowiak (Teatr Ateneum Warszawa). Twórca projektu Chopin na pięć fortepianów prezentowanego premierowo na EXPO 2010 w Szanghaju oraz scenie Forbidden City Concert Hall w Pekinie i Nanyang Academy of Fine Arts w Singapurze. Projekt prezentowany był podczas spotkań w ramach Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej dla Ministerstw: Spraw Zagranicznych, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia.
______________________________________________________________

9 listopada na tegorocznej edycji Festiwalu Jaz Jantar będzie dniem premier, a jego gwiazdami Sławek Jaskułke I Maciej Grzywacz, dwójka znakomitych muzyków z Trójmiasta. PDSN Quartet to nowy projekt Macieja Grzywacza z udziałem wybitnych osobowości skandynawskiej sceny jazzowej, powołany specjalnie na Festiwal Jazz Jantar. Repertuar zespołu złożony z autorskich kompozycji eksponuje przede wszystkim zdolności improwizatorskie artystów. Zespół tworzą muzycy czterech różnych narodowości. Nowy program prezentowany w tej międzynarodowej obsadzie pozwala spojrzeć na indywidualny styl kompozytorski i improwizatorski gitarzysty z nowej perspektywy.

Maciej Grzywacz – gitarzysta, kompozytor i aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Wyższą Szkołę Muzyczną w Monachium. Ma na swoim koncie pięć autorskich płyt. Ostatnia z nich to płyta Solo, nagrana w całości na gitarze klasycznej. Poprzednia to Black Wine, na której zagrali nowojorscy muzycy: kontrabasista Yasushi Nakamura i perkusista Clarence Penn. Wcześniejsze albumy: Fourth Dimension z udziałem Macieja Obary, Michała Barańskiego i Łukasza Żyty, Things Never Done, w nagraniu którego wziął udział wybitny trębacz Avishai Cohen z Nowego Yorku, oraz Forces Within z udziałem kanadyjskiego perkusisty Tylera Hornby.

Jakob Dinesen – jeden z najwybitniejszych współczesnych duńskich saksofonistów jazzowych. Jest dwukrotnym zdobywcą nagrody Grammy oraz laureatem Jazzpar Award, Roager Prize, Bent Jædig Prize i Palæ Bar Prize. W swojej karierze nagrywał i koncertował z takimi znakomitościami światowej sceny jazzowej jak: Paul Motian, Steve Swallow, Kurt Rosenwinkel, Nasheed Waits, Ben Street czy Eddie Gomez. Występował ponadto z gwiazdami skandynawskiej sceny pop oraz artystami afrykańskimi I kubańskimi. Na Festiwalu Jazz Jantar gościł w 2013 roku.

Daniel Franck – szwedzki kontrabasista, który osiedlił się w Danii i jest tam jednym z najbardziej wziętych muzyków jazzowych. Artyści, z którymi koncertował to: Carsten Dahl, Jens Winther, Kenny Werner, Ben Besiakov i Donny McCaslin.

Håkon Mjåset Johansen – norweski perkusista i kompozytor znany ze współpracy z Trondheim Jazz Orchestra, z którą w roku 2000 na festiwalu Moldejazz wystąpił Chick Corea. Koncertował z takimi artrystami jak: Mark Turner, Nils Petter Molvær, Bugge Wesseltoft, Ole Morten Vågan czy Håvard Wiik. Jest lauretaem prestiżowej nagrody Kongsberg Jazz Award. W jego dyskografii znajduje się blisko dwadzieścia płyt, nagranych między innymi z zespołami Urban Connection, Motif czy Come Shine.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *