Festiwal Jazz Jantar tuż tuż, czas przedstawić kolejnych jazzujących: Polar Bear oraz Atomic. Ci z niedźwiedziem w nazwie zagrają pierwszy raz w Polsce, Ci drudzy już raz gościli i zachwycili na Jazz Jantar, teraz wracają do nas z nowym materiałem.

Włączcie sobie playlistę i poczytajcie i poklikajcie w linki poniżej, miłego jazzowania.

Link do playlisty na Spotify:
https://open.spotify.com/user/1166631572/playlist/3qUPJFnvFyQUam5x0Eb7zD

POLAR BEAR (UK) / Same As You / Avant Days / polska premiera

Mark Lockheart – tenor saxophone / Pete Wareham – tenor saxophone / Leafcutter John – electronics / Tom Herbert – double bass / Seb Rochford (Sons of Kemet) – drums

Polar Bear zaznaczyli swoją obecność na scenie muzycznej jako jeden z najbardziej ekscytujących i progresywnych zespołów swojego pokolenia. Zespół dowodzony przez Sebastiana Rochforda otrzymał aż dwie nominacje do Mercury Prize: w 2005 roku za album Held on the Tips of Fingers i w 2014 za materiał In Each and Every One. W tym okresie cały czas zachowują innowacyjność i wykraczają poza gatunki, łącząc w swojej muzyce jazz, rock, hip-hop czy elektronikę.

Ich najnowsze dzieło, album Same as You to kolejny krok naprzód w porównaniu do poprzednich wydawnictw. Zarówno pod względem tematycznym jak i sonicznym, materiał uderza świeżością. Płyta jest wyrazista, a jednocześnie komunikatywna, jak sugeruje tytuł, przy jednoczesnym mocnym nacisku na eksperymentowanie.

Pierwotnie materiał był pomyślany jako jeden utwór, ale pomimo tego, że charakteryzuje go określone tempo i nastrój, nie przeszkadza to zespołowi w generowaniu muzyki radosnej, tętniącej życiem i wielowarstwowej. Kompozycje wzbogacają wokalizy, pełne tekstów o bardzo duchowym wymiarze, wzbogacone rozbudowanym instrumentarium. Rochford przez ostatnie kilka lat współpracował z takimi tuzami jak Paul McCartney, Brian Eno, Beck, Rokia Traoré, Yoko Ono, Matana Roberts, Damon Albarn. Dwójka Saksofonistów Pete Wareham (Melt Yourself Down, Acoustic Ladyland) i Mark Lockheart (Django Bates) posiadają rozbudowany, emocjonalny język, a basista Tom Herbert (The Invisible) jest nieokiełznany, kiedy generuje osobliwe groovy. Całość dopełnia elektronika Leafcutter Johna, który eksploruje różne rejony muzyki eksperymentalnej i elektroakustycznej.

LINKI:
www: http://www.polarbearmusic.com
Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Polar_Bear_(British_band)
YouTube: https://www.youtube.com/user/PolarBearSeb
Facebook: https://www.facebook.com/sebastianrochford

ATOMIC (N/S) / Lucidity / Norway.NOW / polska premiera

Fredrik Ljungkvist – saxophone, clarinet / Magnus Broo – trumpet / Håvard Wiik – piano / Hans Hulbækmo – drums / Ingebrigt Håker Flaten – bass

W 2012 roku koncert Atomic okazał się jedną z najciekawszych inauguracji w historii Festiwalu Jazz Jantar. Tomasz Rozwadowski z „Dziennika Bałtyckiego“ opisał zespół jako: elegancki kwintet, w rewelacyjny sposób łączący tradycję modern jazzu z eksperymentem, z kolei Krzysztof Kowalczyk z iBedeker.pl przekonywał, że: zespół przez większość wieczoru pędził nieustannie do przodu, grając free jazz z niesamowitą nerwem. W tych okolicznościach nawet tak oczywisty element, jak solo na kontrabasie potrafił zamienić w potężną kaskadę dźwięków.

Powrót skandynawskiego kwintetu do Gdańska będzie ściśle związany z promocją najnowszego wydawnictwa – Lucidity, które cieszy się znakomitą prasą. Według Petera Margasaka z magazynu „DownBeat“: chociaż złożoność kompozycji może zdawać się pretensjonalna w niewprawionych dłoniach, w wypadku Atomic nigdy nie brzmi na mniej niż naładowaną świeżymi pomysłami pędzącymi bez tchu moment za momentem. John Fordham z „The Guardian“ przekonuje natomiast, że: free jazz i staroświecki swing rzadko brzmią bardziej zgodnie niż na tym albumie, a norweski dziennikarz Tor Hammerø dodaje: na przestrzeni lat Atomic zyskało międzynarodowe uznanie. Wraz z Lucidity potwierdzają, że wciąż na nie zasługują.

Brzmienie norwesko-szwedzkiego projektu miało wiele czasu, aby dojrzeć – kwintet występuje razem od piętnastu lat. W jazzie rzadko zdarzają się składy o tak długim stażu i dopiero zeszłoroczne odejście perkusisty Paala Nilssena-Love przerwało wieloletnią współpracę. W składzie pozostali: Fredrik Ljungkvist – członek Fire! Orchestra; Magnus Broo, którego Jazz Music Archives opisuje jako znanego z wybuchowych, kanciastych, a czasem wręcz dziwnych działań z innym muzykami; Håvard Wiik – przed dwudziestoma laty wielka sensacja festiwalu Moldejazz wraz z Wiikrak Duo oraz Ingebrigt Håker Flaten – współpracownik The Thing, Kena Vandermarka czy Bugge Wesseltofta. Nową postacią w grupie jest natomiast zaledwie dwudziestosześcioletni Hans Hulbœkmo.

Na fali świetnych recenzji, znakomitego materiału premierowego oraz zregenerowanych sił kolejny doskonały występ Atomic na Festiwalu Jazz Jantar jest niemal pewny.

LINKI:
www: http://www.atomicjazz.com
Soundcloud: https://soundcloud.com/danielleatomic
Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Atomic_%28band%29

Teksty pochodzą z oficjalnej strony Festiwalu. Na stronie znajdziecie dużo więcej informacji, to kompletne źródło wiedzy o Festiwalu Jazz Jantar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *