Jazz-jantarowy kwadrat na sobotę, siódmy dzień listopada.
MARI KVIEN BRUNVOLL (Norwegia) / Norway.NOW / pierwszy raz w Polsce
Mari Kvien Brunvoll – vocal, koops , electronics
Mimo zaledwie kilku lat obecności na scenie, Mari Kvien Brunvoll zdążyła wystąpić na wielu europejskich festiwalach, prezentując swoją wizję muzyki zarówno publiczności jazzowej, jak i odbiorcom całkowicie odmiennych brzmień. Trafiała do jednego programu z takimi artystami, jak Antony and the Johnsons, Vijay Iyer, Zola Jesus, Pat Metheny czy Biosphere. Po przesłuchaniu debiutanckiego albumu Norweżki szybko staje się jednak jasne, że tak różnorodne otoczenie jest dla niej całkowicie naturalne. Słychać na nim hip-hopowe bity, popowe melodie, ambientowe pejzaże, a także chór zapętlonych wokali jej autorstwa. Całość powstała bez użycia wcześniej przygotowanych ścieżek, została zarejestrowana na żywo i poddana niewielkiej obróbce studyjnej.
Gerry Godley, dyrektor festiwalu 12 Points napisał o Marii: zdążyła już wywołać dużą falę ekscytacji na norweskiej scenie jazzowej, bo to prawdziwy oryginał przypominający takich artystów, jak Sidsel Endresen, których głosy natychmiast urzekają. Podąża osobliwą ścieżką obejmującą również projekty dla dzieci i teatr, a jej muzyka to osobista ekspresja z pogranicza jazzu, electro popu oraz akustycznego bluesa. Na scenie nie jest zupełnie osamotniona, aby dodać detali swojemu intymnemu, uduchowionemu światowi dźwięków, korzysta z loopów i przełączników, a także z cytr i pianina kciukowego.
Pierwszą osobą, która dostrzegła talent Mari, a także pomogła jej wypłynąć na szerokie wody był Bugge Wesseltoft – jeden z najciekawszych skandynawskich muzyków poruszających się w obszarze jazzu i muzyki nowej. Najpierw zagrał z nią podwójny koncert w Amsterdamie w 2009 roku, rok później wybrał ją do prezentacji na festiwalu By:Larm. Po takim starcie szybko znalazła się w kręgu zainteresowań wielu muzyków, krytyków oraz słuchaczy. Poza karierą solową występuje oraz nagrywa w duecie z Steinem Urheimem oraz z zespołem Building Instrument, którego zeszłoroczny album Eyal Hareuveni z „All About Jazz” podsumował krótko: piękny, zaskakujący debiut. O wydawnictwie napisał także Łukasz Komła dla portalu Nowa Muzyka: muzycy z „Building Instrument“ pokazali, że podziały stylistyczne w ich nagraniach po prostu nie istnieją. Przede wszystkim nie przekraczają cienkiej granicy przez siebie wyznaczonej, gdyż zdają sobie z tego sprawę, że bardzo łatwo można poddać się odtwórczym siłom. Na albumie „Building Instrument“ mamy wyśmienity mariaż muzyki folkowej z domieszką współczesnych brzmień na miarę XXI wieku.
Podczas koncertu na Festiwalu Jazz Jantar Mari będzie jedyną osobą obecną na scenie, ale ilość towarzyszącego jej instrumentarium pozwoli przemienić kameralny występ w znacznie większe wydarzenie.
LINKI:
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=mari+kvien+brunvoll
Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Mari_Kvien_Brunvoll
TOO NOISY FISH (Belgia) / Avant Days
Peter Vandenberghe – piano, Kristof Roseeuw – double bass, Teun Verbruggen – drums
Too Noisy Fish to trio fortepianowe, które nie boi się ryzyka, jest odważne i pełne humoru. Belgijski skład bada w całkowicie dowolny sposób style lub inspiracje takie jak jazz, muzyka klasyczna i filmowa, ambient i improwizacja.
Jako członkowie Flat Earth Society (Festiwal Jazz Jantar 2011) grali ze sobą już wiele lat, aby jako trio razem stworzyć muzykę, która brzmi znajomo i jednocześnie ma w sobie świeżość. Zespół balansuje pomiędzy różnymi nastrojami i gatunkami, przez co trudno ich jednoznacznie zaklasyfikować, a jednocześnie ukazują swoją pieczołowitość i doskonałe umiejętności techniczne.
Na swoim koncie mają dwa albumy, w tym Fight Eat Sleep produkowany przez Oza Fritza, odpowiedzialnego za nagrania Toma Waitsa, Johna Zorna, Herbiego Hancocka, Ornette Colemana, Iggy’ego Popa czy Boba Marleya. Zespół przygotowuje się do wydania trzeciej płyty, która ujrzy światło dzienne w 2016 roku.
LINKI:
www: http://www.toonoisyfish.be
Facebook: https://www.facebook.com/Too-Noisy-Fish-195606390487500/
YouTube: https://www.youtube.com/results?search_query=too+noisy+fish
HoTS / “Harmony Of The Spheres” / Młoda Scena Jazzowa / premiera
Mikołaj Poncyljusz – guitar / Radosław Nowak – trumpet / Bartosz Tkacz – tenor saxophone / Adam Prokopowicz – double bass / Jakub Kinsner – drums
HoTS to zespół, który szuka własnego brzmienia – nowoczesnego, nawiązującego do tradycji europejskiego jazzu, ale będącego przede wszystkim wyrazem wyobraźni i wrażliwości muzycznej.
Muzyka HoTS to wyłącznie autorskie kompozycje lidera zespołu Mikołaja Poncyljusza. Członkowie zespołu to absolwenci szkoły muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studenci Akademii Muzycznej w Katowicach.
Przez trzy lata działalności zagrali około 30 koncertów, a na Festiwalu Fama pod dyrekcją Włodka Pawlika stworzyli projekt pod nazwą Laboratorium muzyki – We are from here.
LINKI:
www: http://www.hotsband.pl
Facebook: https://www.facebook.com/HotsBandPl/?fref=ts