Festiwal Jazz Jantar trwa, a właściwie leci jak szalony. Mam wrażenie, że dopiero co się rozpoczął, a już jesteśmy gdzieś w jego połowie. Program jest napięty i przeklinam pod nosem, gdy z jakiegoś powodu muszę zrezygnować z koncertu. Weekend spędzę poza Trójmiastem, ale Was zachęcam do jazzowania w Klubie Żak. Zwłaszcza w piątek (14.11.14), kiedy na scenie zobaczymy 3 bandy, prawdziwą międzynarodową mieszankę. Liderami 2 z 3 zespołów będą saksofoniści (ona – Tineke Postma i on – Steve Lehman), trzeciego natomiast gitarzysta (Marek Malinowski).

Po jednym cytacie:

STEVE LEHMAN TRIO

Opisany przez brytyjski „The Guardian” jako jedna z osobowości zmieniających jazz XXI wieku, a przez „New York Times” okrzyknięty olśniewającym saksofonistą, Steve Lehman (urodzony w Nowym Jorku, w 1978) jest kompozytorem, wykonawcą, nauczycielem i akademikiem, który pracuje w szerokim spektrum języków muzyki eksperymentalnej. Jego utwory na duże orkiestry i składy kameralne były wykonywane przez International Contemporary Ensemble (ICE), So Percussion, Kammerensemble Neue Musik Berlin, the JACK Quartet oraz the Talea Ensemble. Jego album Travail, Transformation & Flow (Pi 2009), został ogłoszony jazzową płytą roku przez „The New York Times”.

MAREK MALINOWSKI QUARTET

Bydgoski kwartet wykonuje głównie kompozycje lidera. Zdaniem lidera jest to muzyka przesycona nastrojową melodyką, przestrzenią oraz nowoczesnym podejściem do improwizacji. Naczelną dewizą muzyków jest kreowanie muzyki szczerej, emocjonalnej, a zarazem zaskakującej i nieprzewidywalnej.

TINEKE POSTMA QUARTET

Postma wykazuje się niezwykłą zdolnością do nadawania wypowiedziom muzycznym ekspresyjnych niuansów. W jej improwizacji wyczuć można starannie odmierzoną dawkę postępu i wyczucia bez zbędnego popisywania się.
Downbeat”

więcej możecie poczytać o wykonawcach na stronie Festiwalu: http://www.jazzjantar.pl/program/#9#1 

słuchaj:
Jazz Jantar – eskaemkowa lekcja 9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *