Mroki | Michał Wasiak

„jeszcze będziemy
tracić zmysły 
na widok
normalnych ludzi” 

cyt. Jarosław Borszewicz 

wernisaż: 09.09.2023, sobota, godz. 19.00 
wystawa: 10.09 – 01.10.2023
udostępnianie wystawy: czwartek i piątek w godz. 17:00—19:30, sobota i niedziela w godz. 13:00—17:00, grafik poniżej

Kontakt z obrazami Michała Wasiaka nie jest łatwy, a twórczość artysty potrafi wywołać skrajne emocje. To co poczujemy i zobaczymy zależy od czasu jaki poświęcimy obrazom artysty. W pierwszym odruchu prawdopodobnie pojawi się wstręt lub przerażenie, po chwili przyjdzie ciekawość, po dłuższym kontakcie poczujemy zaskakujący spokój. Malarstwo Michała jest dynamiczne, czerpie z istoty człowieka, który jest głównym obiektem zainteresowania artysty. 

W twórczości Wasiaka nie jest trudno doszukać się odniesień do klasycznych portretów dawnych mistrzów. Choć każda epoka cechowała się swoim własnym stylem, to przez setki lat od malarzy portretowych oczekiwano głównie tego samego, czyli perfekcyjnego odzwierciedlenia rysów twarzy i charakteru osoby portretowanej. Michał Wasiak w swoim malarstwie posługuje się cechami obrazów renesansowych, jednak nadając pracom ekspresyjności wykracza poza ramy. Nie pozwala by ludzka twarz stała się statyczną formą życia, zaburza ją, oszpeca, czasami krzywdzi. 

Ciekawość, którą niosą za sobą portrety Wasiaka jest silniejsza od pierwszych, afektywnych odruchów przerażenia. Deformacja przeradzająca się w dynamiczną formę postaci człowieka staje się ekscytująca, a zarazem hipnotyzująca. Dociera do nas, że przestajemy doszukiwać się w obrazach przeciętności i normalności, stajemy się niespokojni i głodni historii, którą opowiada nam artysta. Dzięki surrealistycznej formie prac Wasiaka jesteśmy coraz mocniej zaciekawieni, w końcu odnajdujemy mrok, który z czasem staje się przyjemny.

Karolina Połom, kuratorka


Michał Wasiak
ur. w 1997, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni malarstwa studyjnego dr hab. Tomasza Musiała w 2021 roku. 

W swoich pracach obrazuje głównie deformacje, zniekształcenia formy, niecodzienne zestawienia elementów ukazywane na różnorakich przedstawieniach portretowych. Tworzy głównie w obszarze malarstwa i grafiki. Jest zdobywcą wielu nagród, a jego prace pokazywane były na wystawach w Polsce i zagranicą.

fot. Tomek Cieślikowski