ZIEMIA / SOIL | Zuzanna Kołodziej

Jak brzmi dla Ciebie ZIEMIA? To słowo oznacza nie tylko naszą planetę, ale także dosłownie materię, po której chodzimy i z której pochodzi to, co jemy. Ciekawie jest pomyśleć, jak to by było żyć w tym środowisku. Komunikacja przebiega tam w ciemności, za pomocą drgań i sygnałów chemicznych – bardzo odmiennie od naszego świata na powierzchni, pełnego wizualnych bodźców i dźwięków. W ziemi jest ciszej, ale ma ona swoje specyficzne wibracje, które pochodzą między innymi od organizmów w niej żyjących. Przykryta roślinnością ziemia staje się, w wyniku rozkładu materii organicznej, tętniącym życiem środowiskiem. Odsłonięta, zaorana i opryskana chemią staje się z czasem biologiczną pustynią. Żyzna gleba to coś, co powstaje niesamowicie powoli i co tracimy zbyt szybko. 

Chciałabym, żebyśmy jako mieszkańcy miasta, przyjrzeli się tej ziemi, bo jesteśmy z nią bardziej związani niż nam się wydaje. Jesteśmy też, jako korzystający z jej plonów, odpowiedzialni za jej zdrowie. Dorastałam w miejskim środowisku, ale zatęskniłam za ziemią, mimo, że nie wiedziałam o niej za dużo. Nagle naszła mnie ochota, żeby zanurzyć w niej ręce, poczułam chęć współpracy z roślinami, innymi niż te na parapecie. Zaczęłam od małej działki niedaleko mojego domu. Okazuje się, że możemy za pomocą rozważnej ingerencji pomóc, a nie niszczyć, trzeba tylko obchodzić się z tą ziemią delikatnie, jak ze skarbem. I własnie tak chciałabym ją przedstawić – jako coś cennego i tajemniczego.

Zuzanna Kołodziej
Pochodząca z Gdyni artystka wizualna, absolwentka Grafiki na ASP w Warszawie. 
W swojej twórczości stara się przekazać malarską subtelność i plastyczność używając technik cyfrowych. Do jej ulubionych środków wyrazu należą grafika 3D i animacja. W swoich pracach często inspiruje się procesami, formami i dynamiką natury. Za pomocą starannie połączonego obrazu i dźwięku stara się przekazać swoje odczuwanie świata.

Jej prace można było zobaczyć m.in podczas:
– Łódź Design Festival 2020 / projekt “Matrice” 
– Tylko Spokój nas uratuje / koncert Zuzanny Całki / Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi 2019
– 100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności, ECS Gdańsk 2018

https://instagram.com/vi.zuza
www.zuzakolodziej.com

Wystawa: 24.04-8.05.2021
Otwarcie wystawy: 24.04.2021, godz. 18:00
Wystawę można oglądać 
– we wtorki, piątki w godz. 17:00 – 20:00
– w soboty w godz. 16:00 – 19:00
(lub po umówieniu telefonicznym: 531 904 741)

⬜️

Wydarzenie odbywa się w e__ae_ miejscu (ESKAEM) – miejscu działającym w ramach programu Gdańskich Otwartych Pracowni realizowanego przez Miasto Gdańsk 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *